בריחת שתן – מה עושים שכל שיעול או התעטשות יכולים ליצור אי נעימות?

כמה פעמים קרה לך שצחקת בקול, התעטשת או השתעלת והרגשת שבורח לך שתן? במקרה הטוב, מדובר בכמה טיפות. ישנם מקרים שיכולים להיות ממש מביכים, בהם מדובר בזרם של ממש. למה זה קורה? האם אפשר למנוע? ואיך ההריון משפיע על התופעה?

לפני שנתחיל, כמה עובדות מעניינות על דליפת שתן:

  • דליפת שתן הרבה יותר נפוצה אצל נשים מאשר גברים.
  • בממוצע, אחת מתוך 3 נשים סובלת מאי שליטה בסוגרים.
  • עם ההתבגרות גדל הסיכוי לדליפת שתן.
  • מגוון הטיפולים בבריחת שתן, כולל מענה קוגניטיבי, פיזיולוגי ותרופתי.

מהי בריחת שתן?

בריחת שתן היא אובדן שתן לא מכוון ואי שליטה  בסוגרים. זה בדרך כלל קורה כתוצאה מתנועה מסוימת או פעילות גופנית כדוגמת שיעול, צחוק, עיטוש, ריצה, בזמן קיום יחסי מין או הרמת משאות כבדים, המפעילים לחץ על שלפוחית ​​השתן שלך וגורמים לדליפת שתן בכמות זו או אחרת.

 

השפעת התופעה על אורח החיים

דליפת שתן עלולה לגרום לך למבוכה ובושה, להגביל את תפקודך בעבודה ואף להוביל התבודדות ולהשפיע על החיים החברתיים שלך. חשוב שתדעי שעם טיפול מקצועי ונכון, סביר להניח שתוכלי להתמודד עם בריחת שתן ולחזור לשגרת חיים נורמלית.

בריחת שתן. איך מטפלים?

למה זה קורה?

אי שליטה בסוגרים קורית כאשר שרירי רצפת האגן – השרירים והרקמות התומכים בשופכה  והשרירים השולטים הסוגרים, נחלשים.

ועכשיו להסבר – שלפוחית ​​השתן מתרחבת כשהיא מתמלאת בשתן. בדרך כלל, שרירים דמויי שסתום בשופכה -הצינור הקצר שמוציא שתן מחוץ לגופך- נשארים סגורים כאשר השלפוחית ​​מתרחבת, ומונעים דליפת שתן עד למועד הטלת השתן. כאשר שרירים אלו נחלשים, כל פעולה או התנהגות שמפעילות לחץ או כוח על שרירי הבטן והאגן עלולות לגרום לשתן לדלוף.

הגורמים להיחלשות שרירי רצפת האגן והסוגרים יכולים להיות: היסטוריה משפחתית; הריון ולידה, במיוחד עבור נשים שעברו לידת מלקחיים, ואקום או ניתוח קיסרי; השמנת יתר; עישון הגורם לשיעולים תכופים; פעילות ספורטיבית מאומצת וממושכת; פציעה או פגיעה בגב התחתון; שינויים פיזיולוגיים המתרחשים עם הגיל, במיוחד כאשר אנחנו מתבגרים – עם זאת, מדי פעם בריחת שתן מתח יכולה להתרחש בכל גיל; ניתוח באגן או כריתת רחם.

פיזיולוגיים המתרחשים עם הגיל, במיוחד כאשר אנחנו מתבגרים – עם זאת, מדי פעם בריחת שתן מתח יכולה להתרחש בכל גיל; ניתוח באגן או כריתת רחם.

 

דליפת שתן בהריון

פעמים רבות, ההריון מביא איתו ריצות רבות לשירותים, בתדירות גדולה יותר מהרגיל. התופעה מתגברת בדרך כלל בשליש האחרון, כאשר התינוק והרחם הגדלים, מפעילים לחץ נוסף על שלפוחית ​​השתן שלך, עד כדי קושי בשליטה על הסוגרים.

מחקרים שבדקו נשים בהריון מצאו כי 62% אחוזים מהנבדקות, סבלו מבריחת שתן במהלך ההריון. כ-50% המשיכו לסבול מהתופעה גם לאחר הלידה.

השינויים ההורמונליים הם שגורמים לדליפת שתן במהלך ההריון, במיוחד אם יש לך היסטוריה של דלקות בדרכי השתן, במידה וחווית בעבר הריון אחד או יותר, אם את מבוגרת או סובלת מעודף משקל.

 

איך מטפלים באופן כללי ובמהלך ההריון?

במידה ואת מרגישה שבריחת שתן הפכה לחלק בלתי נפרד מחייך, בין אם מדובר בטיפות בודדות או בזרם של ממש, חשוב להתייעץ עם רופא/ת הנשים שלך, שיכול/ה להציע לך מגוון פתרונות, בהתאם למצב.

ראשית, חשוב לשנות מעט את שגרת חייך, וזה אומר: הגבלה או הימנעות מצריכת קפאין, אלכוהול ומשקאות מוגזים, כמו גם מעישון; במידה ואת סובלת ממשקל עודף, נסי להוריד כמה קילוגרמים (כמובן בעזרת הרופא/ה שלך או דיאטן/ית).

במידה וזה לא עוזר, אפשר לבדוק גם טיפולים שיעזור לך לשלוט בבריחת השתן, כדוגמת: תרגילי קיגל – המיועדים לחיזוק רצפת האגן; ביופידבק; פיזיותרפיה של רצפת האגן; החדרת 'טבעת פסרי' העשויה מסיליקון לנרתיק, במטרה להתמודד עם צניחת רחם ועם דליפת שתן; והזרקת חומר כדוגמת קולגן סביב השופכה, כדי לצמצם את החור ולעבות את דופן השופכה, דבר שיכול לסייע לשופכה לעמוד בלחץ נוסף;

אם את בהריון, בנוסף לאמור מעלה, נסי לבצע תרגילי קיגל בכל פעם שאת מרגישה צורך להשתעל, להתעטש, כשאת צוחקת או עומדת להרים משהו כבד. נסי לשמור על עלייה מתונה במשקל, קילוגרמים מיותרים עלולים להפעיל לחץ נוסף על שלפוחית ​​השתן שלך בתקופה זו; והמשיכי לשתות לפחות 8 עד 10 כוסות נוזלים מדי יום.

אם את בהריון, קראי עוד על תשעת החודשים המופלאים, באתר hatabur.co.il

 

האם ניתן למנוע דליפת שתן?

מחקרים מראים כי נשים בעלות שרירי רצפת אגן חזקים, נוטות פחות לדליפות שתן באופן כללי ובמהלך ההריון בפרט. אולי אי אפשר למנוע לגמרי יחד עם זאת, חלק מהאלמנטים שפירטתי מעלה, המתייחסים לטיפול, יכולים לעזור גם במניעה.

 

זה אומנם מביך לדבר על בריחת שתן, אבל בסופו של דבר, את רוצה לשפר את איכות חייך, ולכן חשוב להתייעץ לפחות עם רופא/ת הנשים שלך. כך תוכלי להבין מה גורם לבעיה, וזה השלב הראשון בקבלת עזרה. לאחר שיובן למה זה קורה, כמה זמן את סובלת מבריחת שתן, איך היא פוגעת בשגרת חייך, מהי ההיסטוריה הרפואית שלך ועוד, תוכלי לקבל את הטיפול המתאים ובעקבותיו, לצחוק, להשתעל, להתעטש בלי לחשוש.