טיפול בקונדילומה (יבלות באיברי המין)

קונדילומה היא גידול עורי לא סרטני (יבלת) שמופיעה אצל גברים ונשים סביב או על איברי המין (פין ואשכים אצל גברים, או פות, צוואר הרחם ופנים הנרתיק אצל נשים), וכן באזור המפשעות ופי הטבעת. במקרים נדירים יותר, נגעי הקונדילומה עלולים להופיע גם על השפתיים, הפה, הגרון והלשון. הקונדילומה עשויה להופיע בקבוצה או ביחידים, והיא נראית כמו יבלת קטנה, בשרנית ובולטת בצבע העור.

הופעת קונדילומה באיברי המין ופי הטבעת היא תופעה נפוצה ביותר, והיא נגרמת עקב זיהום של נגיף הפפילומה האנושי- HPV והיא מדבקת באמצעות מגע של עור חשוף ביחסי מין. למרות שנגעי הקונדילומה אינם מסכנים את בריאות הנושא אותם, הם כן עלולים לגרום לתחושת מבוכה בשל הופעתם הלא-אסתטית, וכן לאי נוחות וכאבים באזורים הנגועים.

כיצד מאבחנים קונדילומה?

אם עולה חשד להופעת קונדילומה עקב קיום יחסי מין לא מוגנים, או אם מבחינים בנגעים על העור באזורים המועדים, יש לגשת להיבדק אצל רופא נשים (או אצל אורולוג- במקרה של גברים). האבחנה היא פשוטה יחסית: הרופא ייבחן את האזורים היטב, ויוכל לקבוע אם מדובר בנגעי קונדילומה. במקרים שבהם האבחנה אינה חד משמעית, הרופא ייטול דגימת תאים מהרקמות הנגועות (ביופסיה) וישלח לבדיקת מעבדה. במידה ונמצא שהמטופלת אכן נושאת נגעי קונדילומה, יש לערוך בדיקות נוספות (בדיקת שתן, דם ובדיקת הפרשות נרתיקיות), על מנת לבחון האם ישנה הדבקה במחלות מין אחרות.

כיצד מטפלים בקונדילומה?

  1. החלמה ספונטנית: החדשות הטובות הן, שבמקרים של קונדילומה קיים סיכוי להחלמה ספונטנית: בערך שליש ממקרי הקונדילומה נעלמים מעצמם ללא טיפול, תוך כמה שבועות או חודשים. ההמתנה להחלמה ספונטנית תיעשה תחת מעקב, וחשוב לזכור כי למרות שהסיכוי להחלמה ספונטנית קיים, רוב מקרי הקונדילומה אינם חולפים מעצמם, ויש לטפל בהם.
  • טיפול מקומי פעיל: לאחר מספר שבועות שבהם לא נצפה שיפור במצב נגעי הקונדילומה, ניתן לעבור לטיפול פעיל על פי מצב התפשטות הנגעים.
טיפול בקונדילומה (יבלות באיברי המין)
  • טיפול באמצעות תכשירים למריחה: טיפול זה יינתן במקרים שבהם הנגעים רכים, אינם גדולים ואינם רבים מדי. תכשירים אלו ניתנים בכמה מחזורי טיפול, ויכולים לסייע בריפוי הנגעים. ישנם תכשירים הגורמים לפגיעה ישירה בתאים הנגועים (כגון: קונדילוקס, אימיקוימוד, חומצה טריכלורואצטית ועוד), ובכך הורסים אותם ומביאים להיעלמותם. סוג אחר של תכשירים מעודד את הגוף לייצר תגובה חיסונית נגד נגעי הקונדילומה (כגון: אלדרה), וכך גורמים לגוף להילחם בהם ולהביא להיעלמותם.
  • טיפול באמצעות חנקן נוזלי: במקרים שבהם הנגעים מרובים או גדולים, וכן במקרים של קונדילומה אצל אישה הרה, קיימת אופציה להסרתם באמצעות צריבה בחנקן נוזלי אצל רופא עור.
  • טיפול באמצעות לייזר: במקרים שבהם הטיפולים הראשוניים נכשלו ולא הביאו לתוצאה הרצויה וכן במקרים  קשים יותר של קונדילומה, ניתן להסיר את הנגעים באמצעות לייזר. ביצוע הסרת הנגעים באמצעות לייזר נעשית תחת הרדמה מקומית בבית חולים פרטי או אצל רופא נשים המוכשר לכך. הלייזר גורם להתחממות קיצונית של כלי הדם ביבלות ובסביבתן, וגורם להרס מוחלט שלהן. מכיוון שבהיעדר כלי דם היבלות לא מקבלות הזנה, הן לא יכולות להתקיים ומתות.

טיפול באמצעות לייזר אמנם נחשב מתקדם, מהיר ויעיל ביותר בטיפול בקונדילומה, אך חשוב לדעת שהוא עשוי לגרום לתחושת כאבים ואי נוחות במשך מספר ימים לאחר הטיפול, וכן להותיר צלקות מקומיות. נוסף על כך, טיפול זה אינו מבטיח אי-הופעת קונדילומות נוספות בעתיד, וגם לאחר טיפול כזה הנגיף עדיין עלול להימצא בגוף ולגרום להדבקת אנשים נוספים.

  • הסרת נגעים באמצעות ניתוח: כריתת יבלות שהתייבשו והתאחדו תחת הרדמה מקומית ותפירת החתך.
  • טיפול בזרם חשמלי: טיפול משלים לטיפול הניתוחי לצורך הסרת שאריות קונדילומה. הטיפול יבוצע לרוב תחת הרדמה מלאה או אזורית והוא כרוך בכאב רב.

כיצד מומלץ לטפל בקונדילומה במהלך הריון?

ראשית, חשוב לדעת שלקונדילומה אין משמעות בריאותית מיוחדת להריון, ורק במקרים נדירים היא עלולה לעבור מהאם לתינוק במהלך הלידה. אם מדובר במקרים קשים של נגעים רבים וגדולים במיוחד בתעלת הלידה, יש לשקול לידה בניתוח קיסרי, שכן הנגעים הללו עלולים להפריע למהלך לידה תקין וכן לגרום לדימומים.  

ניתן להסיר את נגעי הקונדילומה במהלך ההריון על ידי חומצה טריכלורואצטית, חנקן נוזלי ולייזר, אולם מדובר לרוב בצורך אסתטי ולא רפואי.

נגעי הקונדילומה הם לרוב רק בעיה אסתטית שאין לה משמעות מיוחדת במהלך ההריון או הלידה. ניתן להסיר אותם במהלך ההריון, אך אין צורך רפואי בכך. השיקולים בעד ונגד הסרת הנגעים זהים בין אם האישה בהריון או אינה בהריון.

למידע נוסף על קונדילומות בפה, קראו כאן