אין אונות – מה עושים עם זה?

אם בעבר, סיטואציה של אין אונות אפיינה גברים בגיל מבוגר, הרי שכיום המצב השתנה. המירוץ להישגיות, הלחץ והסטרס, שאיפות להגשמה וגורמים נוספים, משפיעים על גברים גם בגילאים צעירים ומביאים למצב של אין אונות. ישנם כמובן גורמים נוספים, אותם נסקור במאמר שלפניכם. על הגורמים לתופעה, וכיצד ניתן לטפל בה, כל המידע החשוב במאמר הבא.

אין אונות – מה זה?

אין אונות הוא מצב בו הגבר אינו מצליח להגיע למצב של זקפה, או לשמר את הזקפה לפרק זמן של יותר מספר רגעים. התופעה יכולה להתרחש באופן חד פעמי ובאופן מתמשך, והיא מתרחשת בטווח רחב של גילאים. התופעה בדרך כלל עשויה להתרחש כתוצאה משני היבטים אשר מעכבים או "מפריעים" לזקפה. הראשון הוא היבט נפשי, השני הוא היבט גופני.

גורמים אפשריים לאין אונות:

כאמור, ניתן לחלק בראייה רחבה את הגורמים לאין אונות לגורמים נפשיים ולגורמים רפואיים. בואו נפרט לגבי כל תחום.

  • גורמים נפשיים – לעיתים קרובות, אנו מצויים במתח, בסטרס מתמשך של החיים. לעיתים זה יכול להיות לחץ בתקופה מסוימת, חרדה כלשהי, וכל אלו אינם מאפשרים לגבר להשתחרר, ולהיות פנוי לאקט המיני כפי שהיה רוצה. לא תמיד אנו מודעים לכך, אך במקרים רבים, אין אונות נגרמת כתוצאה ממתח נפשי ולחצים של החיים. הגבר, ועימו גם המוח שלו, עסוקים בחרדה ובלחץ, ואלו משחררים הורמון בשם קורטיזול, אשר מפחית את הטסטוסטרון באופן משמעותי. כלומר הגורם הוא גורם נפשי אך זה בהחלט בא לידי ביטוי בגוף.
אין אונות – מה עושים עם זה?
  • גורמים רפואיים – מסתבר כי מספר לא מבוטל של מחלות, קשורות בבעיות זקפה ואין אונות. החל מלחץ דם גבוה וכולסטרול גבוה, דרך מחלות לב, וכלב בטרשת עורקים, כל אלו משפיעות על התפקוד המיני ועל היכולת להגיע לזקפה. יתרה מכך, מחקרים בשנים האחרונות מעידים כי גברים אשר סובלים מאין אונות מתמשכת, נמצאים בסיכוי גבוה יותר לשבץ והתקף לב. אנחנו לא רוצים להפחיד אתכם חלילה, אך אם אתם סובלים מתופעת אין אונות מתמשכת, אנו ממליצים לכם לערוך בדיקות רפואיות מקיפות.

מה הקשר בין פורנו לאימפוטנציה?

לפני 30 או 40 שנה, תעשיית הפורנו הייתה הרבה פחות מתקדמת וידועה ביחס לעידן הנוכחי. היום, לצערנו, החשיפה לסרטי פורנו נעשית בגיל צעיר, נערים וגברים צעירים רואים מולם כוכבי פורנו אשר ככל הנראה נעזרים בכל מיני תוספים למיניהם על מנת לתפקד באופן מיני כפי שהם מתפקדים. כאשר נער צעיר או גם גבר רואה סרט פורנו וחושב שאלו החיים, זה בעיקר מכניס אותו לסטרס, שאין סיכוי שהוא יצליח "לתפקד" ככה במציאות.

איך אפשר לטפל בזה?

ישנם מספר כלים ותהליכים אשר ניתן לבצע על מנת לטפל בתופעת אין האונות, בלי קשר לגילכם או למקום מגוריכם:

טיפול רפואי – בחלק מהמקרים ניתן לקבל טיפול רפואי מרופא מוסמך, אשר יאבחן את הבעיה ויוכל להציע טיפול תרופתי אשר לאחר תקופה קצרה ניתן לראות תוצאותיו. מדובר בטיפולים אשר נעשים על ידי רופאים מורשים בלבד.

טיפול אלטרנטיבי – כיום ישנם מטפלים רבים, נשים וגברים, אשר מטפלים בתחומים הנקראים בשנים האחרונות 'מיניות מודעת', 'מיניות קשובה'. מדובר בטיפולים הנעשים בעיקר באמצעות שיחה, ומטרתם לשפוך אור על כל עולם המיניות, על התפיסות שלנו, על הכשלונות שלנו בו.

"גמילה" מפורנו – אכן מדובר בגמילה. גברים ישראלים רבים מעידים, כי לאחר שהפחיתו את מינון הצפייה בפורנו, חיי המין שלהם השתפרו פלאים. מה הקשר? ראשית, שמירת הזרע ואי שפיכתו בכל הזדמנות שיש, מעצימות את הגוף ואת הנפש. שנית, גברים רבים מעידים כי הפסקת הצפייה בפורנו, החזירה אותם למציאות באיזשהו מובן, עזרה להם להבין שהחיים הם לא סרט כחול, וכתוצאה מכך לחצים רבים ירדו ועימם גם האונות שבה להיות בריאה ומתפקדת הרבה יותר.

 

בכל מקרה, עיקר הדבר הוא ההבנה כי מדובר בתופעה שאינה מתרחשת רק אצל גברים מבוגרים, אלא אצל גברים בכל הגילאים, וככל שחיינו נהיים הישגיים ודחוסים יותר, כך אנו פחות פנויים לקיים יחסי מין כמו שהיינו רוצים. הפיתרון הטוב ביותר הוא לפנות לגורם מקצועי כגון רופא או מטפל ולהתחיל תהליך אמיתי של לקיחת אחריות אישית, אשר ללא ספק תגרום לשינוי חיובי.